Neohodnoceno

Chateau GRAND PUY LACOSTE 2011

94 Wine Enthusiast

Skladem (2 ks)
Kód: 4017
2 990 Kč 2 471 Kč bez DPH
Kategorie: NABÍDKA VÍN
Země: Francie
Oblast: Bordeaux
Apelace: Pauillac Grand Cru
Typ: Červené
Odrůda: Cuvée/směs
Ročník: 2011
Sladkost: suché víno
Archivace: 20 let
Zrání v sudu: Ano
Objem: 0,75 l
Alkohol: 13,5 %
Uzávěr: korek
Počet v kartonu: 12 ks
Grand-Puy-Lacoste 2011 nabízí styl strukturovaný velkou většinou Cabernetu Sauvignon (78%), který odráží bohatství a potenciál jeho terroir.
 
Aroma velmi typické vůně černého ovoce a černého rybízu doplňují lehce kořeněné tóny.
 
Na patře je víno velmi precizně strukturované a elegantní.
 
Doporučená konzumace 2021-2031
 

 

 

Název Grand-Puy pochází ze starověkého výrazu "puy", což znamená "mohyla, malá výška", a tento terroir je již zmíněn v dokumentech ze středověku. Vinice se skutečně rozprostírá na jednom z vrcholků kopců, kde se zrodily první porosty Médocu. Od šestnáctého století se ročník přenáší z generace na generaci a prostřednictvím hry spojenectví mezi rodinami zůstal v rámci stejných potomků až do roku 1920, než v roce 1978 obnovil rodinný osud s Borie.

Grand-Puy-Lacoste těží z výjimečného terroiru. Půda se skládá ze štěrku-oblázků, které zajišťují vynikající odvodnění vody. Tyto kameny z Pyrenejí, nesené Garonnou, byly v průběhu času uloženy na březích ústí řeky Gironde. Dnes jsou vrstvy, více či méně hluboké, složeny ze štěrku smíšeného s pískem a trochou jílu.
Tato štěrková půda má tu výhodu, že udržuje teplo a vrací ho v noci do vinné révy, což eliminuje nadměrné tepelné rozdíly a usnadňuje zrání. V celé vinici Grand-Puy-Lacoste je štěrk velmi hluboký, což nutí rostlinu prodloužit své kořeny hluboko, aby přinesla vodu a živiny, které potřebuje pro svůj růst. Kvůli chudobě půdy réva "trpí krásou", stárne a stává se stále odolnější a dává kvetoucí hrozny, s pěknou rovnováhou mezi cukrem a kyselostí. Odrůda Cabernet-Sauvignon je obzvláště dobře přizpůsobena tomuto typu půdy: je to pozdní odrůda, která vyžaduje delší dobu zralosti než Merlot, ale je urychlena návratem tepla poskytovaného štěrkem.

Celková plocha vinic je 90 hektarů a vysázeny jsou odrůdy Cabernet Sauvignon (75%), Merlot 20% a Cabernet Franc (5%).