Neohodnoceno

Chateau GRAND PUY LACOSTE 2015

92 James Suckling

Skladem (3 ks)
Kód: 9298
2 830 Kč 2 339 Kč bez DPH
Kategorie: NABÍDKA VÍN
Země: Francie
Oblast: Bordeaux
Apelace: Pauillac Grand Cru
Typ: Červené
Odrůda: Cuvée/směs
Ročník: 2015
Sladkost: suché víno
Archivace: 20 let
Zrání v sudu: Ano
Objem: 0,75
Alkohol: 13,5 %
Uzávěr: korek
Počet v kartonu: 12 ks

Velmi vyvážená struktura složená z velké většiny Cabernetu Sauvignon (74%), kde se projevuje veškerá komplexnost a bohatství tohoto krásného roku.

Aroma odhaluje opulentní vůně černého ovoce a velmi zralého černého rybízu. Celek je doplněn tóny koření a fialek, skvělé svěžesti, to vše posílené nádechem Cabernetu Franc ve směsi (3%). V chuti je koncentrované a přesné, se silnými a zralými tříslovinami. 

Doporučeno ke konzumaci 2023-2035

 

 

Název Grand-Puy pochází ze starověkého výrazu "puy", což znamená "mohyla, malá výška", a tento terroir je již zmíněn v dokumentech ze středověku. Vinice se skutečně rozprostírá na jednom z vrcholků kopců, kde se zrodily první porosty Médocu. Od šestnáctého století se ročník přenáší z generace na generaci a prostřednictvím hry spojenectví mezi rodinami zůstal v rámci stejných potomků až do roku 1920, než v roce 1978 obnovil rodinný osud s Borie.

Grand-Puy-Lacoste těží z výjimečného terroiru. Půda se skládá ze štěrku-oblázků, které zajišťují vynikající odvodnění vody. Tyto kameny z Pyrenejí, nesené Garonnou, byly v průběhu času uloženy na březích ústí řeky Gironde. Dnes jsou vrstvy, více či méně hluboké, složeny ze štěrku smíšeného s pískem a trochou jílu.
Tato štěrková půda má tu výhodu, že udržuje teplo a vrací ho v noci do vinné révy, což eliminuje nadměrné tepelné rozdíly a usnadňuje zrání. V celé vinici Grand-Puy-Lacoste je štěrk velmi hluboký, což nutí rostlinu prodloužit své kořeny hluboko, aby přinesla vodu a živiny, které potřebuje pro svůj růst. Kvůli chudobě půdy réva "trpí krásou", stárne a stává se stále odolnější a dává kvetoucí hrozny, s pěknou rovnováhou mezi cukrem a kyselostí. Odrůda Cabernet-Sauvignon je obzvláště dobře přizpůsobena tomuto typu půdy: je to pozdní odrůda, která vyžaduje delší dobu zralosti než Merlot, ale je urychlena návratem tepla poskytovaného štěrkem.

Celková plocha vinic je 90 hektarů a vysázeny jsou odrůdy Cabernet Sauvignon (75%), Merlot 20% a Cabernet Franc (5%).