Neohodnoceno

Chateau SMITH HAUT LAFITTE 2017

97 James Suckling

3 500 Kč 2 893 Kč bez DPH
Kategorie: NABÍDKA VÍN
Země: Francie
Oblast: Bordeaux
Apelace: Pessac-Leognan Grand Cru
Typ: Červené
Odrůda: Cuvée/směs
Ročník: 2017
Sladkost: suché víno
Archivace: 20 let
Zrání v sudu: Ano
Objem: 0,75 l
Alkohol: 14 %
Uzávěr: korek
Počet v kartonu: 6

Víno zrálo 18 měsíců v dubových sudech, z toho 60% nových.

Výrazný buket, květinový, v kvazi-Margaux stylu, s nádechem mořských řas vyvíjejících se s časem. Chuť je středně plná se zrnitými tříslovinami a vyšší kyselinkou, která se zaoblí zráním na láhví.

Průměrné stáří vinice 40 let

Cabernet Sauvignon 60%, Merlot 35%, Cabernet Franc, Petit Verdot

 

 

Ve 14. století podepsal Verrier Du Bosq první zaznamenané listiny pro několik řádků vinné révy. George Smith, skotský obchodník s vínem, získal majetek v polovině 18. století a pojmenoval ho po sobě.
Lodi Martin Duffour-Dubergier, starosta Bordeaux a signatář oficiální klasifikace z roku 1855, získal panství v roce 1842 a povýšil ho na Grand Cru Exceptionnel.
V roce 1990 panství zakoupili Daniel a Florence Cathiardovi, s pevným záměrem pokračovat v tradici dokonalosti souznění s přírodou. 

Vinice se dnes na 80 hektarech v jediném bloku. Celkem je pěstováno 7 červených a bílých odrůd.

Majitelé a technický ředitel žijí na opačných koncích pozemku, což zajišťuje nepřetržitého monitorování a rychlou reakci v případě špatného počasí.

Panství má jedinečný kopcovitý terroir (Laffite nebo Lafite ve staré francouzštině), skládající se z polodrahokamů a říčních kamenů uložených Garonnou před miliony let.
Štěrk "Günz", se může pochlubit dvěma úžasnými rysy: vynikající přírodní drenáží, která nutí kořeny révy klesat hluboko a extrahovat vodu a minerální soli více než šest metrů pod povrchem, a "zrcadlový efekt" odrážející sluneční paprsky na štěrkové půdě pro optimální zrání.