ČESKÁ REPUBLIKA
V České republice se nacházejí dvě vinařské oblasti - Morava a Čechy.
Vinařská oblast Morava má výborné předpoklady pro tvorbu zejména bílých vín se zajímavým spektrem vůní a kořenitosti. Souhru vůní a chutí podtrhují svěží kyseliny povzbuzující k opětovnému doušku harmonického a pro jednotlivé podoblasti Moravy charakteristického vína.
Chuťový projev moravských červených vín nikdy nepostrádal zemitou pravost doprovázenou uchováním ovocitého charakteru červeného vína. Jejich charakter se v poslední době mění pod vlivem změny klimatu a uplatňování moderní technologie červených vín, která jim dodává více vláčné jemnosti.
Vinařská oblast Čechy patří k nejsevernějším v evropském vinohradnictví. Největšího rozvoje dosáhlo české vinařství za vlády Rudolfa II., kdy bylo v Čechách kolem 3.500 ha vinic. Tehdy bylo nejvíce vinic v Praze a okolí, v Mělníku, Litoměřicích, Mostě a v Lounech.
Iniciátorem rozvoje českého vinařství se stal císař Karel IV., který mu dal základ svými nařízeními z roku 1358. V současnosti je nejvíce vinic v okolí Mělníka, Litoměřic a Mostu. Území této oblasti osázené vinicemi není souvislé, ale skládá se z jednotlivých příhodných lokalit ležících na chráněných jižních svazích v nižší nadmořské výšce, většinou rozprostřených kolem toků českých řek Vltavy, Labe, Berounky a Ohře.
Větší proměnlivost počasí v jednotlivých ročnících vedla odjakživa české vinaře k delšímu uchovávání a zrání vín na sudech.
- KRAUS (Mělník)
- FILIP MLÝNEK (Mikulov)
- NEPRAŠ (Mikulov)
- KLOBÁSA (Velké Pavlovice)
- ROMAN FABIG (Velké Pavlovice)
- SPRINGER (Velké Pavlovice)
- ŠPALEK (Znojmo)